Exkurzia v Ľudmile
Sobota 23. apríla
Tak som napokon našiel kartu na ktorú som spravil pár záberov kým mi došla batéria vo foťáku..... A tak má
Peťka prvú fajn foto z jaskyne....Môže ísť do výberu....
Hľadanie druhej Ľudmily. pokračuje.....
Expredseda Hipocampusu sa prediera prístupovým koridorom.....
Pred vstupom do jaskyne nad Zeleným jazerom....
Vstupujeme do jaskyne....
Nuž domáci mančaft vydochol s Martinom sa tu trápime sami..... ale teraz to už nevzdáme...
V sobotu sme po dlhej dobe navštívili Ľudmilu.... Peťka Poláčeková a Miro Schindler od potápačov
boli z prehliadkou jaskyne spokojní....
Okrem exkurzie v jaskyni sa pracovalo aj pod ňou..... Možno sme už blízko.....
Spoločný záber po vylezení z jaskyne.... Pre mňa dosť fiasko táto akcia. Nielenže som zabudol vložiť kartu
o SONY RX100M3 a tá nehlási že nemá na čo zapisovať však načo aj technika sa stále viac zdokonaluje
a takéto funkcie už vôbec fotograf nepotrebuje, ale zabudol som dať aj dobiť batériu..... a tak ani úvodné zábery
z Ľudmily z tejto akcie neexistujú aj keď som sa tešil že vypadajú vynikajúco.Ale to by nebolo to najhoršie.
Dva metre pred plazivkou na konci prístupového koridoru ma dostala klaustrofóbia a z jaskyne som radšej vycúval,
čo sa mi stalo v tejto časti jaskyne prvýkrát za posledných 7 rokov. Tak že to o niečom svedčí. Kondícia šla
do kelu preto že som prestal chodiť do posilovne..... Je to pre mňa memento.....
Nad dnom 6 m hlbokej šachty.....
S fotením by to bolo v jaskyni zaujímavejšie najmä na fotografiách..... nabudúce
Tesne pred cstupom do jaskyne....
Peťa bola pozrieť aj v našej sonde pod Ľudmilou.....
Potápačovi a otužilcovi Mirovi kolenaky dobre poslúžili.....
V sonde nad Diamantovým vŕtaním to vypadá teraz tak že budú pribúdať ďalšie metre. a sonda dosiahne dĺžku 20 m
Dohodli sme ešte raz tentokrát už skutočné fotenie v Ľudmile.....
Potom sme popracovali ešte riadne na čelbe.....
Keď som pod stropným korytom namieril foťák viac nahor zachytil som invázny kanál ktorým pod tlakom prúdila
od Ľudmily voda nadol do ďalšieho jaskynného poschodia.... Je veľmi pravdepodobné že sme narazili na
krasovú dutinu ktorá by nás konečne mohla doviesť k cieľu....
Zakopávame sa strmo nadl pod balvan ktorý nám stojí v ceste do krasového kanála.....
Tadiaľto by to šlo ak podkopeme ten balvan môže sa stať ž ho potom ľahšie roztlčieme a rozoberieme.
V nasledujúcej akcii sústredíme úsilie práve na túto činnosť ak nám neprídu na pomoc kámoši z Ružomberka.....
Pod stropným korytom je viac ako meter hlboká vrstva sedimentu a skália.... Všetky bločky tam znejú duto a volne...:-)..
Možno to pôjde rozmlátiť, ale to uvidíme až na nasledôjúcej akcii.....
Toto tu musíme prehrízť....
Stropné koryto pokračuje dovnútra masívu HEURÉKA!!
Dúfame že sa k nám pridá aj Peťo Kozoň, potrebovali by sme jeho silu......
A teraz trochu od témy ale nemožno to nespomenúť, keď sa už toľko trepe o Černobyle ľudia by mali vedieť aj o utajenej havárii reaktoru v Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2 a tutlalo sa to viac ako Černobyľská havária a to sa stalo kvôli prachom nie kvôli plneniu plánu ako v Rusku: http://svobodnenoviny.eu/proc-se-nepise-o-americkem-ostrove-three-mile-island-kde-se-roztavil-reaktor-tmi-2/
Nález prvohorných jaderných reaktorů?
Gabun
je menší stát na západním pobřeží Afriky. V oblasti zvané Oklo již po
dlouhá léta Francie těží uranovou rudu z místních bohatých nalezišť. Při
běžném geologickém průzkumu ložisek roku 1972 došlo k šokujícímu objevu...
Při rozborech vzorků rudy bylo zjištěno, že se ve skutečnosti jedná o
odpad jaderného reaktoru. Hustota U 235 byla velice nízká a na základě
všech hodnot bylo jednoznačně zjištěno, že tento materiál byl použit
jako palivo v jaderném reaktoru a prošel kompletně procesem který v
jaderných reaktorech probíhá.
Použité uranové palivo je jasně definovatelný materiál který nese jedinečné stopy po fyzikálně - chemických procesech které v reaktorech probíhají. Tento materiál nelze jen tak s něčím zaměnit. Možnost, že vznikne v přírodě nějakým přirozeným procesem je prakticky nemožná.
V továrně na výrobu paliva pro jaderné elektrárny kroutila skupina chemiků hlavou nad tímto podivným nálezem. Už tak zvláštní fakt - odpad jaderného reaktoru nalezený v chudé africké zemi. Kde se tam vzal? Největším šokem však bylo zjištění, že je starý jednu miliardu a sedm set milionů let!
Pro upřesnění se jedná o období označované jako "starohory" což byla doba kdy v moři vznikal jednoduchý život a pevnina byla převážně obřím kontinentem prakticky bez známek živé přírody. Pokud v té době na planetě pracovala nějaká kultura tak musela přijít "odjinud".
Do oblasti byl poslán tým vědců k provedení podrobnějšího průzkumu naleziště ze kterého pocházel záhadný vzorek.
Tým na místě našel něco, co připomínalo obsah reaktoru zkamenělý v hornině. Jednalo se o totožný jaderný odpad jako v nalezeném vzorku. Podle jeho uložení ve skále šlo odhadnout původní velikost a obsah reaktorové nádoby. Žádná konkrétní část zařízení reaktoru nebo hmatatelné ostatky techniky se údajně najít nepodařilo. Je to vcelku pochopitelné. Pokud na onom místě skutečně stálo techncké zařízení tak je zcela možné, že se za skoro dvě miliardy let jeho kovové části dávno rozpadly v prach. Umělé hmoty, kovové struktury a moderní materiály vydrží velice dlouho, ale jedna miliarda a sedm set milionů let je přece jen dlouhá doba. Skuste si napřiklad představitv vaše moderní auto pohřbené do země. Hádejte co z něj zbude za 2000 let. Díky moderním materiálům se dá předpokládat, že se i za tu dobu mnoho zachová což je pravděpodobné. Tak si představce co z něj zbude za 2 miliony let... 200 milionů let a nakonec za skoro 2 miliardy let. Je tedy možné, že tato nepředstavitelná údobí přežil jen samotný obsah reaktoru který zůstal jako otisk ve skále tichým svědkem původního monumentálního technického zařízení??
Vědecký tým po průzkumu obsahu reaktoru zjistil, že v něm řetězová reakce probíhala zhruba po dobu 500 tisíc let! Jeho celková spotřeba byla vypočítána na přibližně 12 000 tun uranu a jeho výkon mohl odpovídat třem letům plného výkonu všech čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany!
Po průzkumu okolních hornin bylo nalezeno dalších 16 reaktorů shodných s tím prvním a se stejným obsahem jaderného odpadu.
Další rozbor zjistil, že obsahy reaktorů tvoří značné množství vysoce radioaktivního plutonia, které vzniká jako jedinečný produkt procesu v reaktorech a v přírodě se prakticky nevyskytuje. Jeho velké množství tedy zákonitě nemohlo vzniknout žádnou přírodní cestou.
Plutonium je přitom prvotřídním materiálem pro konstrukce moderních jaderných zbraní. Bylo tedy oněch 17 reaktorů součástí obří superelektrárny nebo spíše továrny na výrobu "božských" zbraní?
Je zcela možné, že skaliska v oblasti Oklo skrývají ještě mnohá překvapení. Je možné, že po ražení štol a hlubším průzkumu by bylo nalezeno ještě mnoho zajímavého...
Výsledek dosavadních nálezů z Okla byl zveřejněn na konferenci International Atomic Energy Agency. Mnoho vědců se samozřejmě nedokázalo smířit s myšlenkou, že v dobách starohor na světě někdo postavil a 500 tisíc let provozoval jaderné reaktory.
A tak se v hlavách těch kterým tato myšlenka kazila spaní začala rodit všemožná vysvětlení která by mohla vše pokud možno co "nejlogičtěji" vysvětlit...
Díky tomu vznikla teorie, že se za určitých podmínek může v hornině samovolně vytvořit "přírodní reaktor". Tato myšlenka by běžně sklidila obrovský posměch, ale mnoha lidem jistě připadala přijatelnější než možnost, že v dobách starohor na světě působila nějaká neznámá moderní civilizace.
Podle této teorie přírodního vzniku může v uranové rudě vzniknout samovolná štěpná reakce - pokud koncentrace v rudě dosáhne jistého zlomového množství a okolní prostředí tomu bude přát. K zahájení jaderné reakce jsou však třeba velice specifické podmínky jejichž vytvoření dalo spoustu práce prvním průkopníkům tohoto oboru. Nehledě na všechno náročné laboratorní vybavení které k tomu bylo třeba.
Na světě doposud v žádném z mnoha dosavadních dolů na uran nebyla nalezena podobná stopa která by naznačovala tomu, že na místě došlo k samovolné štěpné reakci a vzniku "přírodního" reaktoru. A v Oklu jich máme najednou sedmnáct. Uran se v mnoha koutech světa těží ve velkém, obzvláště od dob studené války. Pokud by reálně mohl vzniknout přírodní reaktor tak by byl jistě již nalezen i někde jinde.
Dalším faktem na který budou pochybovači jen těžko hledat odpověď je to, že reaktor z Okla prokazatelně "pracoval" po dobu zhruba 500 000 let!
Při teoretickém vzniku přírodního reaktoru by bylo nemožné, aby fungoval tak dlouhou dobu. Samotná štěpná reakce potřebuje mnoho patřičných zásahů pro svoje udržení a stabilní chod - regulační tyče, látky které budou regulovat tok neutronů a potřebné chlazení.
Bez této inteligentní kontroly a zásahů není prakticky možné udržet stabilní štěpnou reakci a to rozhodně ne po dobu 500 000 let. Pokud by opravdu vzniknul někde ve skále přírodní reaktor, tak by bylo pravděpodobné, že by po krátké době vybuchnul nebo zanikl.
Postupem času bylo několik z těchto pozoruhodných reaktorů jednoduše vytěženo. Jejich obsah měl díky velkému množství plutonia ohromnou cenu a na druhou stranu tím byl jednoduše zničen samotný bod sváru - možnost důkazu, že se jedná o jedinečný artefakt neznámé, pravděpodobně mimozemské kultury na naší planetě. Mnoha vědcům se pak jistě usínalo o něco lépe...
Jeden z reaktorů byl po určitou dobu zachován a zpřístupněn veřejnosti. Momentální dění a stav naleziště jsem bohužel nezjistil.
Můžeme snad jen doufat, že alespoň jeden z nich se doposud zachoval pro budoucí badatele kteří se již nebudou bát přijmout tu pro mnohé úděsnou a tíživou myšlenku...
Někdo tu byl už dávno před námi a byl po technologické stránce rozhodně dále než my...
Některé zdroje informací (konkrétně parametry reaktoru a srovnání jeho výkonu s elektrárnou Dukovany) pocházejí ze stránek www.Gnosis9.net
© http://klubavalon.iplace.cz/
Zdroj: http://klubavalon.iplace.cz/thema/temata/archeo-astronautika/nalez-prave...
Jadrový reaktor starší ako ľudstvo
Použité uranové palivo je jasně definovatelný materiál který nese jedinečné stopy po fyzikálně - chemických procesech které v reaktorech probíhají. Tento materiál nelze jen tak s něčím zaměnit. Možnost, že vznikne v přírodě nějakým přirozeným procesem je prakticky nemožná.
V továrně na výrobu paliva pro jaderné elektrárny kroutila skupina chemiků hlavou nad tímto podivným nálezem. Už tak zvláštní fakt - odpad jaderného reaktoru nalezený v chudé africké zemi. Kde se tam vzal? Největším šokem však bylo zjištění, že je starý jednu miliardu a sedm set milionů let!
Pro upřesnění se jedná o období označované jako "starohory" což byla doba kdy v moři vznikal jednoduchý život a pevnina byla převážně obřím kontinentem prakticky bez známek živé přírody. Pokud v té době na planetě pracovala nějaká kultura tak musela přijít "odjinud".
Do oblasti byl poslán tým vědců k provedení podrobnějšího průzkumu naleziště ze kterého pocházel záhadný vzorek.
Tým na místě našel něco, co připomínalo obsah reaktoru zkamenělý v hornině. Jednalo se o totožný jaderný odpad jako v nalezeném vzorku. Podle jeho uložení ve skále šlo odhadnout původní velikost a obsah reaktorové nádoby. Žádná konkrétní část zařízení reaktoru nebo hmatatelné ostatky techniky se údajně najít nepodařilo. Je to vcelku pochopitelné. Pokud na onom místě skutečně stálo techncké zařízení tak je zcela možné, že se za skoro dvě miliardy let jeho kovové části dávno rozpadly v prach. Umělé hmoty, kovové struktury a moderní materiály vydrží velice dlouho, ale jedna miliarda a sedm set milionů let je přece jen dlouhá doba. Skuste si napřiklad představitv vaše moderní auto pohřbené do země. Hádejte co z něj zbude za 2000 let. Díky moderním materiálům se dá předpokládat, že se i za tu dobu mnoho zachová což je pravděpodobné. Tak si představce co z něj zbude za 2 miliony let... 200 milionů let a nakonec za skoro 2 miliardy let. Je tedy možné, že tato nepředstavitelná údobí přežil jen samotný obsah reaktoru který zůstal jako otisk ve skále tichým svědkem původního monumentálního technického zařízení??
Vědecký tým po průzkumu obsahu reaktoru zjistil, že v něm řetězová reakce probíhala zhruba po dobu 500 tisíc let! Jeho celková spotřeba byla vypočítána na přibližně 12 000 tun uranu a jeho výkon mohl odpovídat třem letům plného výkonu všech čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany!
Po průzkumu okolních hornin bylo nalezeno dalších 16 reaktorů shodných s tím prvním a se stejným obsahem jaderného odpadu.
Další rozbor zjistil, že obsahy reaktorů tvoří značné množství vysoce radioaktivního plutonia, které vzniká jako jedinečný produkt procesu v reaktorech a v přírodě se prakticky nevyskytuje. Jeho velké množství tedy zákonitě nemohlo vzniknout žádnou přírodní cestou.
Plutonium je přitom prvotřídním materiálem pro konstrukce moderních jaderných zbraní. Bylo tedy oněch 17 reaktorů součástí obří superelektrárny nebo spíše továrny na výrobu "božských" zbraní?
Je zcela možné, že skaliska v oblasti Oklo skrývají ještě mnohá překvapení. Je možné, že po ražení štol a hlubším průzkumu by bylo nalezeno ještě mnoho zajímavého...
Výsledek dosavadních nálezů z Okla byl zveřejněn na konferenci International Atomic Energy Agency. Mnoho vědců se samozřejmě nedokázalo smířit s myšlenkou, že v dobách starohor na světě někdo postavil a 500 tisíc let provozoval jaderné reaktory.
A tak se v hlavách těch kterým tato myšlenka kazila spaní začala rodit všemožná vysvětlení která by mohla vše pokud možno co "nejlogičtěji" vysvětlit...
Díky tomu vznikla teorie, že se za určitých podmínek může v hornině samovolně vytvořit "přírodní reaktor". Tato myšlenka by běžně sklidila obrovský posměch, ale mnoha lidem jistě připadala přijatelnější než možnost, že v dobách starohor na světě působila nějaká neznámá moderní civilizace.
Podle této teorie přírodního vzniku může v uranové rudě vzniknout samovolná štěpná reakce - pokud koncentrace v rudě dosáhne jistého zlomového množství a okolní prostředí tomu bude přát. K zahájení jaderné reakce jsou však třeba velice specifické podmínky jejichž vytvoření dalo spoustu práce prvním průkopníkům tohoto oboru. Nehledě na všechno náročné laboratorní vybavení které k tomu bylo třeba.
Na světě doposud v žádném z mnoha dosavadních dolů na uran nebyla nalezena podobná stopa která by naznačovala tomu, že na místě došlo k samovolné štěpné reakci a vzniku "přírodního" reaktoru. A v Oklu jich máme najednou sedmnáct. Uran se v mnoha koutech světa těží ve velkém, obzvláště od dob studené války. Pokud by reálně mohl vzniknout přírodní reaktor tak by byl jistě již nalezen i někde jinde.
Dalším faktem na který budou pochybovači jen těžko hledat odpověď je to, že reaktor z Okla prokazatelně "pracoval" po dobu zhruba 500 000 let!
Při teoretickém vzniku přírodního reaktoru by bylo nemožné, aby fungoval tak dlouhou dobu. Samotná štěpná reakce potřebuje mnoho patřičných zásahů pro svoje udržení a stabilní chod - regulační tyče, látky které budou regulovat tok neutronů a potřebné chlazení.
Bez této inteligentní kontroly a zásahů není prakticky možné udržet stabilní štěpnou reakci a to rozhodně ne po dobu 500 000 let. Pokud by opravdu vzniknul někde ve skále přírodní reaktor, tak by bylo pravděpodobné, že by po krátké době vybuchnul nebo zanikl.
Postupem času bylo několik z těchto pozoruhodných reaktorů jednoduše vytěženo. Jejich obsah měl díky velkému množství plutonia ohromnou cenu a na druhou stranu tím byl jednoduše zničen samotný bod sváru - možnost důkazu, že se jedná o jedinečný artefakt neznámé, pravděpodobně mimozemské kultury na naší planetě. Mnoha vědcům se pak jistě usínalo o něco lépe...
Jeden z reaktorů byl po určitou dobu zachován a zpřístupněn veřejnosti. Momentální dění a stav naleziště jsem bohužel nezjistil.
Můžeme snad jen doufat, že alespoň jeden z nich se doposud zachoval pro budoucí badatele kteří se již nebudou bát přijmout tu pro mnohé úděsnou a tíživou myšlenku...
Někdo tu byl už dávno před námi a byl po technologické stránce rozhodně dále než my...
Některé zdroje informací (konkrétně parametry reaktoru a srovnání jeho výkonu s elektrárnou Dukovany) pocházejí ze stránek www.Gnosis9.net
© http://klubavalon.iplace.cz/
Zdroj: http://klubavalon.iplace.cz/thema/temata/archeo-astronautika/nalez-prave...
Jadrový reaktor starší ako ľudstvo
Sme na území Afriky pred takmer 2 miliardami rokov. Vyzerá to tu omnoho
nehostinnejšie ako dnes – žiadne rastliny ani živočíchy, len skaly,
voda a ľudskému oku neviditeľné baktérie. Pred približne 300 miliónmi
rokov sa udiala veľká zmena, ktorá výrazne ovplyvnila všetky nasledujúce
udalosti na Zemi – v atmosfére sa začal vyskytovať kyslík.
Ten zapríčinil okrem iného aj vznik jedného jedinečného fenoménu. Enrico
Fermi v roku 1942 totiž nebol prvý, kto zostrojil funkčný jadrový
reaktor. Predbehla ho sama príroda asi o 1,8 miliardy rokov. Niekoľko
prírodných jadrových reaktorov pracovalo už v dobách, keď baktérie ani
len netušili, že niekedy budú po zemi chodiť mnohobunkové stvorenia.
Všetko sa to odohralo v oblasti Oklo neďaleko mesta Franceville na
juhovýchode Gabonu v rovníkovej Afrike.
Gabon na mape Afriky a približné vyznačenie oblasti Oklo na mape Gabonu
Náhodné odhalenie
V roku 1956, keď bol Gabon ešte francúzskou kolóniou, boli na jeho
území nájdené obrovské zásoby uránu. Ihneď ich začali ťažiť. Všetko
vyzeralo v poriadku až do roku 1972. Vtedy si francúzsky analytický
chemik Bougzigues pracujúci v závode na výrobu paliva pre atómové
elektrárne všimol niečo nezvyčajné – v jednej zo vzoriek bolo množstvo
izotopu uránu 235U o niečo nižšie ako obvykle. V prírode by totiž
zloženie uránovej rudy malo byť vždy konštantné, pretože všetok urán
vznikol naraz a všade by sa jednotlivé izotopy mali rozpadať rovnakou
rýchlosťou. Izotop 238 U tvorí 99,27 % a izotop 235 U 0,7202 %
prírodného uránu. V tejto vzorke však bolo izotopu 235 U len 0,7171 %.
Na pohľad je to malý rozdiel, len o 0,0031 percentuálneho bodu, ale je
významný, pretože mohol znamenať, že niekto niekde vyrába alebo používa
jadrové zbrane, pretože takéto množstvo uránu sa nachádza vo vyhorenom
jadrovom palive. Zistilo sa, že skúmaná vzorka pochádza z lokality Oklo v
Gabone a po objave, že všetok urán v baniach v tejto oblasti má rovnaké
zvláštne zloženie, bolo prekvapenie vedcov pomerne veľké. Prečo práve
na tomto mieste má uránová ruda iné zloženie izotopov uránu ako všade
inde na svete?
Uránová ruda
Vysvetlenie bolo na prvý pohľad jednoduché, ale pomerne kontroverzné –
musela tam prebehnúť reťazová jadrová reakcia, taká, aká sa dnes využíva
v jadrových elektrárňach na výrobu elektrickej energie. Metódy založené
na rozpadoch jadier s dlhým polčasom rozpadu zaradili túto udalosť do
obdobia pred približne 1,8 miliardami rokov. Čiže vtedy na východe
Afriky fungoval prírodný jadrový reaktor! A keby len jeden – zatiaľ ich
objavili 17, pričom 16 z nich sa nachádza v spomínanej oblasti Oklo a
jeden v 30 km vzdialenom Bangombe (ale aj tento reaktor býva radený k
ostatným do oblasti Oklo).
Čo sa deje v jadrovom reaktore?
V každom reaktore, či je prírodný alebo vytvorený človekom, sa odohráva
reťazová reakcia, počas ktorej dochádza k štiepeniu jadier nestabilných
atómov pomocou cudzorodej častice, zvyčajne neutrónu, na dva ľahšie
produkty (dva atómy s menším počtom protónov a neutrónov v jadre),
pričom sa do prostredia vyžiaria dva až tri neutróny a určité množstvo
energie (0,03 nJ energie pri každom štiepení). V tomto prípade dochádza k
štiepeniu nestabilného izotopu uránu 235 U , ktorému v porovnaní so
svojím stabilným „bratom“ izotopom 238 U chýbajú tri neutróny. Do jadra
235 U sa dostane cudzí neutrón (musí byť tzv. pomalý – musí mať malú
energiu), dodá mu energiu a ono sa rozpadne na dve menšie jadrá a
uvoľnia sa dva až tri neutróny. Môže to vyzerať napríklad takto:
Schéma reťazovej štiepnej reakcie
Tie neutróny, ktoré sa uvoľnia, sú tzv. rýchle, majú veľkú energiu. Ale
ak má reakcia pokračovať (aby bola reťazová), musiasa spomaliť
odobratím energie, aby sa zvýšila pravdepodobnosť ich zrážky s ďalším
atómom uránu. Spomalenie sa odohráva pomocou zrážok s okolitými atómami –
u riadených reťazových reakcií v jadrových elektrárňach ide o atómy
tzv. moderátora, pričom ním môže byť voda, ťažká voda alebo grafit. Voda
zároveň slúži na chladenie, pretože pri štiepnych reakciách sa uvoľňuje
teplo.
Ak by ale neutróny boli len spomaľované a nereguloval by sa ich počet,
došlo by k rýchlemu vzrastu počtu štiepení. Každé rozštiepené jadru
uránu by vyprodukovalo dva až tri nové neutróny, čiže by pomocou
rozštiepenia jedného jadra došlo k rozštiepeniu ďalších dvoch až troch
jadier. Aby sa v elektrárňach situácia nevymkla spod kontroly a nedošlo k
výbuchu, počet neutrónov musí byť regulovaný, aby jedno rozštiepené
jadro vyprodukovalo len jeden neutrón schopný rozštiepiť iné jadro.
Nadbytočné neutróny sú preto odoberané z reakcie napr. pomocou atómov
bóru, ktorý je pridávaný vo forme kyseliny boritej alebo pomocou
regulačných tyčí, ktoré sú zliatinami ocele a kadmia, prípadne bóru.
Náročné pre človeka, hračka pre prírodu
Na vznik a priebeh reťazovej štiepnej reakcie treba splniť tri základné
podmienky. Musí tam byť dostatočné množstvo izotopu uránu 235 U ,
moderátor spomaľujúci neutróny a regulátorodoberajúci nadbytočné
neutróny. Je takmer nepredstaviteľné, že takéto podmienky mohli nastať v
prírode samovoľne, keď pre človeka to ani teraz nie je jednoduché.
Na vznik a priebeh reťazovej štiepnej reakcie treba splniť tri základné
podmienky. Musí tam byť dostatočné množstvo izotopu uránu 235 U ,
moderátor spomaľujúci neutróny a regulátor odoberajúci nadbytočné
neutróny. Je takmer nepredstaviteľné, že takéto podmienky mohli nastať v
prírode samovoľne, keď pre človeka to ani teraz nie je jednoduché.
Prírodný jadrový reaktor zblízka
Prvým problémom vyzerá byť množstvo uránu potrebné na spustenie a
udržanie reakcie. Nesmieme zabúdať na to, že urán podlieha aj
samovoľnému rádioaktívnemu rozpadu, pričom izotop 235 U má polčas
rozpadu 0,7 miliardy rokov a izotop 238 U takmer 5 miliárd rokov, čo je
doba porovnateľná s vekom Zeme. Preto sa časom znižuje množstvo izotopu
uránu 235 U v porovnaní s izotopom 238 U . Preto pred 2 miliardami rokov
bolo izotopu 235 U viac ako dnes, tvoril približne 3 % uránovej rudy (v
porovnaní so súčasným 0,72 %). A pri takomto množstve už reťazová
štiepna reakcia prebiehať môže, pretože aj urán, ktorý je využívaný ako
palivo v jadrových elektrárňach, je obohatený izotopom 235 U zvyčajne na
úroveň 5 %. Ďalej sa ukázalo, že jadrové reaktory si časť paliva
vyrábali samy, a preto mohli využiť viac 235 U uránu, ako tam v
skutočnosti bolo. Ak totiž neutrón, ktorý vznikne štiepením, pohltí
izotop 238 U , vznikne urán 239 U , ktorý sa premení na plutónium. To má
polčas rozpadu približne 24 rokov a mení sa na 235 U.
Kľúčovú úlohu pri vzniku prírodných jadrových reaktorov zohrali
organizmy a ich produkt, ktorý sa predtým v atmosfére nevyskytoval –
kyslík. Urán je totiž vo vode rozpustný len za prítomnosti kyslíka.
Preto, keď sa vo vode začal objavovať kyslík, predtým nerozpustný urán
sa v nej začal rozpúšťať. Bol oxidovaný na rozpustný uranyl UO 2− 4,
ktorý bol vyplavovaný z hornín a unášaný spolu s vodou. Na miestach, kde
sa potom usadil, vznikli uránové ložiská. Jeho usádzaniu pravdepodobne
pomohli organizmy, konkrétne baktérie. Začali využívať uranyl ako zdroj
energie, tak, ako sú v súčasnosti baktériami využívané napríklad sírany
či dusičnany podľa schémy:
Organickou látkou bola zvyčajne glukóza a zlúčeniny uránu vznikali
rôzne v závislosti od druhu baktérie. Vzniknuté zlúčeniny uránu boli
nerozpustné a hromadili sa pri dne. Tak sa na určitých miestach zrazu
objavilo veľké množstvo uránu s dostatočným percentuálnym zastúpením
izotopu 235 U a reakcia mohla začať.
Konštrukcia uránovej bane, Oklo
Ako moderátor na znižovanie energie neutrónov a ako regulátor na
znižovanie počtu neutrónov sa použila voda. Existencia vody ako
moderátora nie je prekvapivá, pretože aj v súčasných jadrových
elektrárňach sa využíva na tento účel. Jej funkcia ako regulátora je už
menej tradičná, fungovala na inom princípe ako klasické regulátory
jadrových elektrární. Nebola schopná pohlcovať nadbytočné neutróny,
preto sa rozsah reakcie exponen ciálne zväčšoval a uvoľňovalo sa čoraz
viac tepla. Toto teplo zohrievalo vodu, až kým sa všetka nevyparila. Keď
sa vyparila, nemohla fungovať ako moderátor, preto neutróny neboli
spomaľované a reakcia sa zastavila. Keď sa reaktor ochladil, aktívna
zóna sa zaplnila vodou a reakcia pokračovala. Takto to fungovalo údajne
viac ako milión rokov s periódami trvajúcimi 2,5 až 3 hodiny, až kým
nekleslo množstvo izotopu uránu 235 U na takú úroveň, že sa reakcia
nebola schopná sama udržať.
Schéma uloženia jadrového reaktora: 1. jadrový reaktor, 2. vrstvy
pieskovca, 3. vrstva uránovej rudy, 4. granit
pieskovca, 3. vrstva uránovej rudy, 4. granit
Zatiaľ je Oklo jedinou lokalitou, kde boli objavené prírodné jadrové
reaktory. Nie je však vylúčené, že existovali aj na iných miestach. Je
to nielen jedinečný prírodný fenomén, ale aj inšpirácia pre jadrových
inžinierov, ako vyriešiť problémy so skladovaním jadrového odpadu. A
tiež ukážka toho, že nie všetky ľudské vynálezy sú také unikátne, ako sa
nám zdá.
http://www.mladyvedec.sk/archiv/archiv-piateho-cisla/99-reaktor.html
Lenka Veselovská
Cieľom článku nie je bagatelizovať ani žiadnym spôsobom zľahčovať problematiku radiácie a jej vplyvu na ľudský organizmus. Naopak, jeho cieľom je sprostredkovať laikovi častokrát zamlčované, nie všeobecne známe fakty a vytvoriť si tým objektívnejší, nie čierno-biely pohľad na tento nesporne dôležitý a potenciálne nebezpečný aspekt života v modernej spoločnosti.
Obr. 1: Dávka radiácie z prírodných zdrojov v niektorých oblastiach a štátoch sveta. Pred zátvorkou je uvedená priemerná hodnota a v zátvorke maximálna nameraná hodnota v danej oblasti. Oboje z týchto hodnôt sú najvyššie neďaleko mesta Ramsar v Iráne. Hodnoty sú vyjadrené v tisícinách Gray (Gy) za rok. 1 Gray je rovný energii 1 Joule absorbovanej v 1 kg materiálu. Smrteľná dávka pre človeka je cca 10–20 Gray. Pre potreby biológie sa používa aj jednotka Sievert (Sv), ktorá na rozdiel od jednotky Gray berie do úvahy aj biologickú nebezpečnosť rôznych druhov radiácie.
Zdroj: Health Research Foundation (www.taishitsu.or.jp)
Obr. 2: Pozemská príroda v súťaži o skonštruovanie prvého štiepneho jadrového reaktora predbehla ľudí o zhruba dve miliardy rokov. Na obrázku je pozostatok po jednom z pätnástich prírodných reaktorov neďaleko afrického mesta Oklo.
Zdroj: Office of Civilian Radioactive Waste Management
Obr. 3: Príroda v okolí iránskeho mesta Ramsar je jednou z prírodne najrádioaktívnejších oblastí na svete. Prekvapujúco táto skutočnosť jej ani tunajším obyvateľom nespôsobuje žiadne zdravotné problémy.
Foto: www.farhangsara.com
Obr. 4: Brazílska pláž Guarapari s mestom so 70 tisícmi obyvateľmi je stošesťdesiatkrát rádioaktívnejšia než vysídlené mesto Pripjať pri Černobyle. Ľudia sa tam však bez následkov chodia s obľubou kúpať alebo tiež liečiť reumu.
Obr. 5: Rozdelenie priemernej dávky radiácie, ktorú dostáva človek z jednotlivých zdrojov. Prirodzená radiácia tvorí až 85 percent celkovej dávky, ktorú človek dostane zo svojho okolia - z pôdy a materiálu budov (keďže aj tehly, pórobetón či betón obsahujú rádioaktívne látky) dostane človek 18% celkovej dávky, z kozmického žiarenia 14%, od radónu (presakujúceho z pôdy) až 42% (ak býva v nevhodne izolovanom a vetranom dome tak môže byť aj vyššia), a z vody a potravy ďalších 11%. Z umelých zdrojov prispieva štrnástimi percentami medicína (najmä roentgenové vyšetrenia), a jadrový priemysel (elektrárne a odpad zo skúšok jadrových zbraní) prispieva jedným jediným percentom.
Zdroj: World Nuclear Association
http://www.boinc.sk/clanky/mame-sa-bat-radioaktivity
Máme sa báť rádioaktivity?
Kategórie:
... alebo Štyri najrozšírenejšie mylné názory o rádioaktivite
Rádioaktivita sa stala strašiakom ľudstva. Keď sa vysloví slovo 'rádioaktívne', primárna asociácia pre väčšinu ľudí je ekvivalentná slovnému spojeniu 'smrteľne jedovaté'. Je to ale skutočne tak? Pozrime sa v tomto článku spoločne na štyri najčastejšie mylné názory a viacero zaujímavostí, o ktorých ľudia nezriedka nevedia.Cieľom článku nie je bagatelizovať ani žiadnym spôsobom zľahčovať problematiku radiácie a jej vplyvu na ľudský organizmus. Naopak, jeho cieľom je sprostredkovať laikovi častokrát zamlčované, nie všeobecne známe fakty a vytvoriť si tým objektívnejší, nie čierno-biely pohľad na tento nesporne dôležitý a potenciálne nebezpečný aspekt života v modernej spoločnosti.
... alebo Štyri najrozšírenejšie mylné názory o rádioaktivite
1. mylný názor: Nič, čo neprišlo do styku s jadrovými zbraňami alebo elektrárňami, nie je rádioaktívne.
Aj keď rádioaktívne žiarenie (radiácia) môže byť
niekedy veľmi nebezpečné, ba i smrteľné, je prirodzenou súčasťou nášho
životného prostredia. A bola ňou odjakživa. Dokonca čím ďalej do
minulosti nazrieme, tým rádioaktívnejšia naša Zem bola. Je to dané tým,
že rádioaktívne atómy boli súčasťou hmoty, z ktorej vznikla naša slnečná
sústava. Pochádzajú z dávno mŕtvych hviezd, ktoré predtým, než vzniklo
Slnko, ukončili svoj život ohromnou explóziou (tzv. supernovy) a
rozptýlili tak podstatnú časť svojej hmoty do okolitého vesmíru. Tá sa
následne zamiešala do materiálu, z ktorého neskôr vzniklo Slnko.
Počas tohto výbuchu bola v centre hviezdy taká
vysoká teplota (a teda aj energia), že vznikli aj veľmi ťažké prvky ako
železo, zlato, či olovo. Energie tam dokonca bolo toľko, že príroda
mohla nakopiť ešte väčšie "hrudy" a vznikli extrémne ťažké atómové
jadrá.
Avšak tak ako sa nám príliš veľký hrad z piesku
začne rúcať, tak aj tieto jadrá sú už nad určitou hranicou nestále a v
priebehu času sa rozpadajú – inými slovami, jadrá sú rádioaktívne. Pri
svojom rozpade totiž uvoľňujú častice a energiu, ktorú do nich kedysi
»napumpovala« supernova. Niektoré sa rozpadajú po krátkej dobe,
niektorým to však trvá omnoho dlhšie. A práve tie prežívajú v zemskej
kôre dodnes, pričom najznámejším z nich je urán. Úroveň rádioaktivity
Zeme však vplyvom rozpadu prvkov v priebehu miliárd rokov postupne
klesá.
Naša Zem je teda prirodzene rádioaktívna, vždy bola a do konca svojej existencie i bude.
Obr. 1: Dávka radiácie z prírodných zdrojov v niektorých oblastiach a štátoch sveta. Pred zátvorkou je uvedená priemerná hodnota a v zátvorke maximálna nameraná hodnota v danej oblasti. Oboje z týchto hodnôt sú najvyššie neďaleko mesta Ramsar v Iráne. Hodnoty sú vyjadrené v tisícinách Gray (Gy) za rok. 1 Gray je rovný energii 1 Joule absorbovanej v 1 kg materiálu. Smrteľná dávka pre človeka je cca 10–20 Gray. Pre potreby biológie sa používa aj jednotka Sievert (Sv), ktorá na rozdiel od jednotky Gray berie do úvahy aj biologickú nebezpečnosť rôznych druhov radiácie.
Zdroj: Health Research Foundation (www.taishitsu.or.jp)
Prírodný jadrový reaktor
Jadrové reaktory skonštruované ľuďmi v posledných
desaťročiach však nie sú zďaleka prvými reaktormi na Zemi. Nie, nebola
tu vyspelá civilizácia alebo mimozemšťania, ktorí ich zostrojili -
prekvapujúco, sama príroda v dávnej minulosti prevádzkovala svoje
prírodné jadrové reaktory.
Bolo to ešte v dobách, keď všeobecná úroveň
radiácie bola vyššia než dnes a v niektorých oblastiach planéty sa
sústredilo toľko rádioaktívnych prvkov, že sa spustila štiepna reakcia.
Najznámejší vyhorený prírodný jadrový reaktor sa našiel v africkom štáte
Gabon blízko mesta Oklo. A nielen jeden, našlo sa ich tam rovno
pätnásť. Pre vedcov je to veľmi dobrá príležitosť pre štúdium chovania
vysoko rádioaktívneho odpadu. Napríklad v týchto prírodných reaktoroch
sa odpadové plutónium za dve miliardy rokov dostalo iba desať metrov od
centra reaktora.
Obr. 2: Pozemská príroda v súťaži o skonštruovanie prvého štiepneho jadrového reaktora predbehla ľudí o zhruba dve miliardy rokov. Na obrázku je pozostatok po jednom z pätnástich prírodných reaktorov neďaleko afrického mesta Oklo.
Zdroj: Office of Civilian Radioactive Waste Management
Prekvapujúce zistenia lekárov
Koncentrácia prírodných rádioaktívnych prvkov na
niektorých miestach na Zemi je i v súčasnosti vysoké. To najvyššie sa
vyskytuje v severnom Iráne v meste Ramsar, kde obyvatelia dostávajú
dávku asi dvestokrát vyššiu, než je celosvetový priemer prírodnej
radiácie. Radiácia sa dostáva na povrch predovšetkým vďaka prvku radónu
(plynný rozpadový produkt uránu), ktorý je vyplavovaný tamojšími
prameňmi.
Prekvapujúcim faktom však zostáva, že sa v tejto
oblasti nezistil vyšší výskyt rakoviny ani leukémie než kdekoľvek inde
na svete. Lekárske výskumy potvrdili odolnosť miestnych obyvateľov voči
zvýšenej hladine radiácie!
Obr. 3: Príroda v okolí iránskeho mesta Ramsar je jednou z prírodne najrádioaktívnejších oblastí na svete. Prekvapujúco táto skutočnosť jej ani tunajším obyvateľom nespôsobuje žiadne zdravotné problémy.
Foto: www.farhangsara.com
Podobné výsledky priniesli výskumy iných vysoko
rádioaktívnych oblastí na Zemi, ako napríklad rádioaktívna pláž
Guarapari v Brazílii, Yangjiang v Číne, alebo pláž Kerala v Indii (pláže
sú častým miestom zvýšenej prírodnej radiácie z toho dôvodu, že rieky,
ktoré pozdĺž svojich tokov vymývajú občas aj rádioaktívne horniny, ich
následne ukladajú najmä pri svojich ústiach do oceánov či morí). Ukazuje
to, že vedci ešte úplne dobre neporozumeli všetkým procesom, ktoré
príroda ako obranu proti radiácii vyvinula.
Prírodný radón, ktorý presakuje z pôdy, však môže
spôsobiť problémy všade na svete v obydliach, ktoré nemajú vhodnú
izoláciu voči pôde a sú nevhodne vetrané. Tam sa potom radón môže
neprirodzene koncentrovať a značne prevýšiť prirodzenú radiáciu.
Obr. 4: Brazílska pláž Guarapari s mestom so 70 tisícmi obyvateľmi je stošesťdesiatkrát rádioaktívnejšia než vysídlené mesto Pripjať pri Černobyle. Ľudia sa tam však bez následkov chodia s obľubou kúpať alebo tiež liečiť reumu.
Superbaktéria
Prekvapivo vysoká odolnosť ľudí voči radiácii v
niektorých oblastiach sveta je však výrazne prekonaná schopnosťami,
ktorými príroda vybavila niektoré iné tvory. Napríklad škorpióny prežijú
až niekoľkostonásobne vyššiu dávku než človek.
Vedci však zažili skutočné prekvapenie, keď v roku
1956 pri experimente sterilizovali rádioaktívnym žiarením konzervy s
mäsom. Napriek tomu, že použitá dávka žiarenia by spoľahlivo zabila
všetko živé, na mäse sa zakrátko objavil nevysvetliteľný červený povlak.
Ako sa následne zistilo, boli to baktérie, ktoré vedci pomenovali
Deinococcus Radiodurans. Tie dokážu prežiť dokonca aj desaťtisícnásobne
vyššiu dávku radiácie než človek.
Vedcom ešte dodnes nie je celkom jasné, ako to
táto "superbaktéria" dokáže, aj keď mnohé z jej mechanizmov zaručujúcich
extrémnu odolnosť ich DNA proti radiácii už poznajú. Každopádne je to
baktéria veľmi nádejná. Pri genetickom pozmenení by mohla napríklad
pomôcť s likvidáciou vysoko rádioaktívneho odpadu. Odhalenie presného
mechanizmu jej obrany pred radiáciou by zas mohlo pomôcť ľuďom v boji
proti rakovine alebo v budúcnosti pri medziplanetárnych pilotovaných
letoch.
Radiácia z neba
Urán a produkty jeho rozpadu ako je radón však nie
sú jedinými zdrojmi prírodnej radiácie okolo nás. Rádioaktívne žiarenie
(vrátane častíc) na nás neustále dopadá vo forme tzv. kozmického
žiarenia aj z vesmíru. Veľká väčšina tohto žiarenia pochádza z nášho
Slnka, zvyšok z ostatných oblastí Galaxie a veľmi malá časť aj z
medzigalaktického priestoru.
Naša atmosféra a magnetické pole Zeme nám
zabezpečujú ochranu voči prevažnej väčšine tohto žiarenia, avšak jeho
malá časť predsa len preniká až na povrch Zeme a prispieva tak k
prirodzenej radiácii. Čím vyššie stúpame, tým vyššia dávka kozmického
žiarenia nás zasiahne. Výraznejšie rásť však začína až vo výške značne
prevyšujúcej najvyššie hory sveta, kde atmosféra začína rednúť. Z tohto
dôvodu napr. piloti lietadiel a letušky, ktorí trávia vo veľkých výškach
značnú časť času, dostanú z kozmického žiarenia o niečo väčšiu
priemernú dávku než "prízemný" človek. Kozmické žiarenie je tiež
dôležitým faktorom pri plánovaní dlhotrvajúcich pilotovaných
medziplanetárnych misií.
Obr. 5: Rozdelenie priemernej dávky radiácie, ktorú dostáva človek z jednotlivých zdrojov. Prirodzená radiácia tvorí až 85 percent celkovej dávky, ktorú človek dostane zo svojho okolia - z pôdy a materiálu budov (keďže aj tehly, pórobetón či betón obsahujú rádioaktívne látky) dostane človek 18% celkovej dávky, z kozmického žiarenia 14%, od radónu (presakujúceho z pôdy) až 42% (ak býva v nevhodne izolovanom a vetranom dome tak môže byť aj vyššia), a z vody a potravy ďalších 11%. Z umelých zdrojov prispieva štrnástimi percentami medicína (najmä roentgenové vyšetrenia), a jadrový priemysel (elektrárne a odpad zo skúšok jadrových zbraní) prispieva jedným jediným percentom.
Zdroj: World Nuclear Association
http://www.boinc.sk/clanky/mame-sa-bat-radioaktivity
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára