pondelok 27. marca 2017



     Akcia 26. marca nebola dokumentovaná...

        Napriek tomu že som fotografoval  vo foťáku nebola karta a táto nepodarená séria foťákov značky SONY nereaguje
        na fakt že nie je na čo zapisovať jednoducho neupozorní a fotí a fotí a fotí.... Bol som si celkom istý že tá karta tam
        je, a tak aj keď bolo nádherné počasie a ja som mal zo sebou aj náhradnú kartu nič som nenafotil. Tie karty by mali
        byť v tých foťákoch natrvalo keď to nesignalizuje že tam nie sú. Je to pre mňa zabijácka vec prišiel som o kopec
        pekných jarných snímkov i tých jaskyniarskych dokumentačných a to je pre fotografa závysláka ako som ja tá najťažšia
        rana. Preto už nikdy nechcem fotoaparát od Sony. Aj keby bol zlatý a zadarmo a mal tie najlepšie parametre
        aké XR100 Mark III má..
          Tak aspoň tento záznam o pol dvanástej sme dorazili s Peťom na základňu nachystali sme drevo do pece a vyrazili sme
          do terénu a pracovali sme na čeľbe v Hlinenej stene, kde sa ukazuje možnosť pokračovania na pravoboku. Vyťažili sme
          len 10 vedier asi hodina a pol práce a potom sme šli do vody. Voda mala zhruba 3-4 stupne. A vydržal som v nej plávať
          celých 16 minút parádny výkon. Bol som zo sebou nadmieru spokojný. Bolo nádherne. Ako vždy sme sa museli naháňať
          lebo Peťo nebol ráno v kostole, tak ale aspoň sme už začali v diere poriadne kopať. Pôjde to do hĺbky práve na
          tom pravoboku  Len odtiaľ musíme vytiahnúť ten jeden zavadzajúci blok. Tak dúfam že sme prekonali počiatočnú
          krízu a Peťo už naozaj nabudúce ostane na akcii dlhšie.
            Už mi to sľúbil sveto svete.....
            Peťanovi sa do vody moc nechcelo ale napokon to dal a poriadne si aj zaplával.....
            Peťa som dlho na čelbe nenchával ak som sa chcel k niečomu prerýpať musel som to skúsiť sám predsa len som
            tu v tejto práci viac doma....
            Nabudúce sa pokúsim ostať vo vode celých 20 minút tak ako sme to bežne robili pred dvoma rokmi keď bol medzi
            nami ešte skvelý priateľ Sväťo Bumbala.
            V stredu už mala voda na jazere 8 stupňou no ale aj teploty sa zdvyhli z plus 6 v nedeľu na 24 stupňov nad nulou
            v pondelok a v utorok bolo aj 26 a viac. V nedeľu k tomu fúkal ešte aj nepríjemne studený vietor.....
            Zistil som že aj Vianočný kanál je zaujímavý a mohol by nás niekam priviesť tak som ho začal čistiť tak ako to robil
            na poslednej akcii Lukáš.... Nadol to ale pôjde práve za mojim chrbtom, len ten bločik musíme vytiahnuť von.
            Myslím si že to teraz pôjde  len treba vytrvať. Táto naša geologická sonda musí skôr či neskôr na niečo naraziť




Piovarči 2017-03-30 10:44
Jarin pekne konštatovanie

Podle Richarda je převaha USA ve vojenském a vesmírném průmyslu v ohrožení ze strany Ruska a Číny, které úspěšně vyvíjejí proti satelitní zbraně. „I když nejsme ve válce ve vesmíru, nemůžeme říct, že náš vesmír by bylo možné nazvat mírovým," zdůraznil.

Vesmír už nie je mierový bude sa tam odteraz válčiť podľa Americkej doktríny.
Ako môže byť prevaha USA v technológiách v ohrození keď oni už boli na Mesiaci a Rusáci neboli teda resp sú 50 rokov za opicami.
Lebo 50 rokov po Amíkoch ešte nebol na Mesiaci nikto a tak rýchlo sa tam nikto ani neženie:-)

A tie hviezdy tam museli domalovať vo vesmíre ich predsa nie je vidieť, alebo ich zabudli vyretušovať. Alebo je to len reklamný záber z filmu Gravitácia?
aragonit9.blogspot.sk/.../...

Ruská strana vystupovala s iniciativou demilitarizace vesmírného prostoru, tento projekt rezoluce byl předložen na projednání Valnému shromáždění OSN, USA ho však zablokovaly.

Tak sa jasne ukázalo kto je na tejto planéte nanásytný agresor. Sú to práve USA, blokujú všetky mierové úsilia Ruska všade kde sa dá aj v OSN.

Už takmer 50 rokov vládne medzinárodný konsenzus o tom, že žiadny národ si nemôže uplatniť nárok na vesmír. Nový zákon USA to teraz spochybnil: vyhlasuje USA de facto za administrátora pre ťažobné práva.
Čo sa to deje v USA? Bol to druh anexie v troch krokoch. Návrh zákona, ktorý prakticky vyhlasuje vesmír za americkú správnu oblasť, v priebehu 14 dní požehnal najprv Senát USA, potom Kongres. O šesť dní neskôr, 25. novembra 2015 podpisuje aj prezident Barack Obama tento dokument, ktorým si Úrady USA nárokujú právo na udeľovanie licencií na využívanie slnečnej sústavy.
Nech je to už tak či onak. Podľa nového zákona vraj potrebuje niekto, kto tak ďaleko dospel, aby sa vydal na cestu, už len požiadať o niekoľko povolení: Americké ministerstvo dopravy, Ministerstvo obrany USA a NASA by rozhodli, kto, ako a za akým účelom smie kam letieť a priviezť poklady z vesmíru na Zem.
vitarian.sk/.../vesmir-a-pravo

Nie je toto už pekne v r.tti?


Vesmírná loď NASA Orion je určená pro lety do hlubokého vesmíru. Dokáže tak mimo jiné ochránit posádku nebo elektroniku před kosmickou nebo sluneční radiací. 
A toto lode Apollo nedokázali či ako tomu mám rozumieť to je taký zázrak po 50-tych rokoch že to vie ochrániť posádku a elektroniku pred kozmickým žiarením? Či to pri letoch na Mesiac nevedeli?

USA válečníci budú musieť bojovať všade aj vo Vesmíre aj na Mesiaci aj na Marse. Preto že im všetko čo je vo vesmíre patrí podľa zákona ktorý už vyrobili a Barak Obama ho aj podpísal.
Viete ľudia čo to zanamená
Uzurpujú si právo vlastniť všetko vo vesmíre.
TAKÁ ŠIALENÁ JE AMERIKA resp. KAPITALIZMUS ZABERÚ AJ VESMÍR AKO SVOJ SÚKROMNÝ MAJETOK
Dúfam len že toto Rusko neponechá bez odpovede.

Prohlášení SpaceX jde v ruku v ruce s novou iniciativou administrativy Donalda Trumpa. Podle webu Politico chce administrativa Trumpa “rychlý a levný” návrat na Měsíc do roku 2020, podpořit výstavbu soukromé vesmírné stanice a přesměrovat NASA k velkému komerčnímu využívání vesmírného prostoru.
www.armadninoviny.cz/.../
S takýmito doktrínami sme stále viac na pokraji katastrofy

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt roskosmos

Dědouch1 2017-03-30 18:06
Nějak se mi nechce ve schopnosti Orionu odstínit radiaci, věřit. Je to někde popsané? Není snad pořád jako nejúčinnějším stíněním olovo? A čím dostanou tak velkou olověnou bednu do vesmíru?

Piovarči 2017-03-30 20:03
Ale zrejme existujú materiály na odtienenie ako sľuda a voda. Skrátka je to vec vývoja. Pri programe Apollo to však neriešili vtedy bolo snáď známe len to olovo a odolnosť škorpióna:-)

Pasivny alebo aktivny štít . Pasivny tazky kovovy prvok, ako olovo, aktivny je narocne silne staticke elektromagnetic ke pole.
este sneh, dobre pohlcuje. komplexne funguje na principe rovnakého protižiarenia s otocenou fazou, tam sú nutné modulárne žiariče okolo celej lode. Čo je však zaujímave je to že na fotóny resp. kvanta vĺn o šírke svetla, sa nedá posunutá fáza aplikovať - tkz. čierne svetlo. (príspevok z diskusie)


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt roskosmos

Napr. Curiosity merala úroveň radiácie počas letu k Marsu:

Spiatočná cesta na Mars by pri súčasných technológiách pohonu rakiet a antiradiačného tienenia znamenala pre kozmonautov vystavenie viac žiareniu, ako dovoľuje NASA svojim astronautom počas celej kariéry.

Zistili to merania robotického vozidla Curiosity počas cesty na Mars, ktoré aktuálne NASA zverejnila.

Curiosity letelo na Mars od novembra 2011 do augusta 2012 a počas letu meralo úroveň radiačného žiarenia pomocou prístroja RAD, Radiation Assessment Detector.

V medziplanetárno m priestore sú lode vystavené dvom druhom žiarenia, vysokoenergetic kému galaktickému kozmickému žiareniu pochádzajúcemu napríklad z výbuchov supernov a z nízkoenergetick ého žiarenia slnečných energetických častíc.

Proti druhému typu dnes účinne chránia antiradiačné štíty a tento typ tvoril iba tri percentá radiácie, ktorej bolo Curiosity vo vnútri lode pri ceste vystavené. Denne bolo ale ožarované priemerne 1.8 milisievertom galaktického žiarenia.

Cesta Curiosity trvala 253 dní. Ak by boli kozmonauti vystavení rovnakej úrovni radiácie ako Curiosity, pri spiatočnej ceste o dĺžke spolu cca 500 dní by boli vystavení dávkam žiarenia spolu 0.9 Sieverta. Vystavenie 1.0 Sievertu ale podľa NASA-ou citovaných výskumov zvyšuje riziko dostania smrteľnej formy rakoviny o 5%.

NASA dovoľuje astronautom počas celej ich kariéry vystavenie spolu iba takej radiácii, ktorá zvýši riziko smrteľnej formy rakoviny o 3%. Vzťah medzi výškou ožiarenia a zvýšením rizika nemusí byť lineárny a koľko presne milisievertov to predstavuje NASA neuvádza, je to ale menej ako 900 milisievertov.

Pre porovnanie sken brucha na CT vystaví pacienta menej ako desiatim milisievertom a šesťmesačný pobyt na ISS vystaví astronautov sto milisievertom.
www.dsl.sk/.../

Súvisiaci obrázok

Tak ako vidieť nedokážu odtieniť zďaleka všetko a majú s tým doteraz problémy.



Piovarči 2018-03-21 18:32 Duchovné bytosti medzi nami sú ale klasickí mimoni lietajúci na kozmických lodiach to pochybujem, s tým sa tu oháňajú len Americkí astronauti ktorí boli údajne na MEsiaci kde údajne nevideli na oblohe žiadne hviezdy lebo bol Lunárny deň. Zato UFO-nských lodí tam videli a nafotili neurekom:-)

Dnes som pozeral medzi 15 a 15,30 poobede na Spektre dokument, Ľudstvo a vesmír, kde ku koncu ukazovali zábery zvnútra stanice ISS kde jeden astronaut preberá poštu zo zeme odkiaľ mu dvaja vnuci poslali symbolicky otlačky svojich dlaní tak si tie stránky papiera vešal k výhľadovému oknu zo stanice a tam bolo za bieleho dňa nad slnkom rozžiarenou atmosférou krásne vidieť trblietať sa jasné hviezdy, ktoré Američania na Mesiaci nevideli, a ktoré sa na fotografiách z obežnej dráhy bežne z neznámych príčin mažú. Dôvod to má len jediný. USA tam zrejme nikdy neboli.
Hviezdy tam boli vidieť ešte jasnejšie ako na obrázku hore. Maistrémoví demagógovia a tunajší Trollovia tvrdia že hviezdy na takýchto záberoch sú len imitované a doplnené na takých fotkách kvôli efektu:-) Pravda je však iná. Keď som si pozorne prezrel čierne pozadie fotografii od NASA na všetkých som našiel stopy po mazaní pozadia kde by mali byť stopy po hviezdach. Robia to preto aby sa dalo tvrdiť že hviezdy sa nafotiť za bieleho dňa na orbite nedajú. No opak je pravdou dajú sa aj nafotiť aj nafilmovať. Ten dokument na Spektre je toho jasným dôkazom.

A nejaké múdra z diskusie:


No, ale 0.7 SieVERTů, za rok, je docela, síla, tak nějaká Měsíční Neplodnost, nic drastického, ale, Pracovníci Jaderných Elektráren mají povoleno, asi tak 0.1 SIEVERTů za rok, což je ještě, Hodnota, kterou LIDSKé Tělo snese, každý rok, bez Následků, ale více, už ne, v České Republice, je přirozená RadioAKTIVITa, asi tak 2 MiliSIEVERTy za rok, což, je asi tak 0,002 Sievertů....

Škorpion, prezije velmi silne oziarenie, je voci nemu odolný tam je riešenie v odolnosti organizmu škorpióna

Určitě, 0.5 SIEVERTu, mají hodně, povolené, no, 0.5 SIEVERTu, za rok, způsobí, asi 14-ti Denní neplodnost, to ještě, jde, 1 Sievert, za, rok, už je docela síla, 2 SIEVERTy za rok, to už je krvácení z dásní a z Ledvin, a tuším 10%, úmrtnost, do 1-ho Měsíce, ale možná až 10 až 30%, Úmrtnost do Jednoho měsíce, inu, zajímavé, celkem

Sievert je jednotka zavisla aj od casu. ak dostanes 1Sv v razovej davke - napr oziarenie z kontaktu s uranom.. si mrtvy do tyzdna. na beton. ak dostanes 1Sv za rok, tak je ta sanca tych 5% ze umries. takze to nieje take jednoduche, spocitat sieverty a hotovo

smrtelna davka je trochu vyssia. zacina na 2Sv kde moze clovek zomriet, 4Sv je prezitelne za urcitych podmienok a az 8Sv je ista smrt.

Přírodní radioaktivní zdroje způsobují průměrné ozáření osob žijících v ČR na úrovni 3 mSv (Německo 4,8 mSv, Itálie 5 mSv). Celosvětový průměr je 2,4 mSv za rok ale existují i místa, kde je koncentrace radioaktivity v podloží zvýšená, např. v oblasti kolem iránského města Ramsar, na plážích brazilského města Guarapari nebo na plážích jihoindického státu Kerala. Konkrétně v oblasti Ramsar byly naměřeny roční hodnoty ozáření na úrovni až 260 mSv za rok. Nebylo však prokázáno, že by tyto zvýšené hodnoty přírodního ozáření měly na místní obyvatele negativní vliv.

xkcd.com/radiation/

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ruská kozmonautika

Rusi myslím majú nejaké protiradiačné tablety.

Slnecne protony sa daju lahko odtienit, ale tie vysokoenergetic ke kozmicke luce su svina, a vacsina tej radiacnej davky bola prave z lucov. Tam pomoze akurat tak meter olova alebo jeho ekvivalent. Mozno ak by bol modul pre posadku obaleny palivom, tak by ich to chranilo dostatocne. 

Myslim ze vo vzdialenejsej buducnosti sa naucime ako aktivovat bunecne obranne mechanizmy tak aby bolo telo odolnejsie na radiaciu, a aj rakovina bude liecitelna, takze z dlhodobeho hladiska to nie je neprekonatelny problem. 

Na ISS za 6 mesiacov schytaju astronauti 100mSv,

Pracujem v Jaslovskych Bohuniciach a maximalna denna davka je 1 mSv. Rocna 20 mSv. To len tak pre info. 

Japonci pouzivaju steviu na liecenie radiacneho oziarenia, alebo aj tych farma firiem ako vitamin B17 zabija selektivne iba rakovinove bunky

Michio a Aveline Kushi vo svojej knihe Makrobiotická strava hovoria: "V čase zvrhnutia atómovej bomby na Nagasaki v roku 1945 bol doktor Tatsuichiro Akizuki riaditeľom interného oddelenia v nemocnici Sv Františka v Nagasaki. Väčšina pacientov v nemocnici, ktorá sa nachádzala asi 1,5 km od centra výbuchu, primárne účinky bomby prežila, ale čoskoro sa u nich začali objavovať príznaky ochorenia z ožiarenia, spôsobené uvoľnenou rádioaktivitou. Dr Akizuki svojim zamestnancom a pacientom naordinoval prísnu makrobiotickú stravu, tj ryžu natural, miso polievku a polievku so sójovou omáčkou tamari, wakame a iné morské riasy, tekvicu Hokkaido a morskú soľ, a zakázal konzumáciu cukru a sladkostí. Tak zachránil všetkých ľudí vo svojej nemocnici, zatiaľ čo mnohí z ostatných preživších v meste zomreli na chorobu z ožiarenia. "
Súvisiaci obrázok
Ak ste to nepostrehli, tajomstvo na prežitie všetkých foriem ožiarenia je v morskej soli. Ak si robíte starosti kvôli spadu z jadrových nehôd japonských atómových elektrární alebo ak ste boli ožiarení röntgenom (v nemocnici alebo pri letiskovej prehliadke) alebo vám liečia rakovinu radiačnou liečbou, robte si kúpele z morskej soli (nie z jodizovanej kuchynskej soli) a to vám pomôže vytiahnuť radiáciu z tela.
ďalšie užitočné rady tu:
panobcan.sk/.../

http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10102-hvezdne-valky-pentagon


 http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7099-video-rusky-vedec-navrhl-kolonizaci-mesice-pomoci-avataru
Ruská akademie věd naposledy tvrdila, že by byly třeba neuvěřitelné 4 stopy (1,2m) olova:
youtu.be/6dPIBSkYO-U?t=3m21s

Studie je samozřejmě tajná... nicméně vesmír je (zejména díky nekrytému atomovému reaktoru, jinak zvanému Slunce) silně radioaktivní. Jak moc a jde to odstínit? To je otázka za 1 milion dolarů a odpověď se Vám líbit nebude:

Je totiž veliký rozdíl proti nizké orbitě nad Zemí (ISS je 300km vysoko, což je kousek při 12 742km průměru Země - přirovnává se ta výška k tloušťce nátěru provedeném na míči pro koupaliště o průměru cca. 1m !) a situací za koncem magnetického pole Země, jenž odsťinuje tzv. Sluneční vítr.
Tedy proud radioaktivních částic z nektrytého atomového reaktoru, jinak zvaného Slunce.



Radiace prudce roste s vyšší výškou nad Zemí. Velmi hezká tabulka byla zveřejněna v Radiation Protection During Space Flight, E. E. Kovalev, článek vyšel v prosinovém vydání ročníku 1983, Journal of aviation, space and enviromental medicine:
s923.beta.photobucket.com/.../ ...

Výňatek z ní:


Tedy v maximech 3000 a 22000km nad Zemí se můžeme "těšit" až na 11 666 remů/h, což je "docela záhul."

Při 2,5 remech/h vypadávají Hubblu gyroskopy a CCD snímač i při zavřené záklopce dalekohledu fotí "hvězdy" - jinak zásahy CCD čipu radioaktivními částicemi - a musí se tak při průletu SAA* vypínat:
s923.photobucket.com/.../...
*) SAA je místo nad pobřežím Argentiny, kde se dík slabšímu magnetismu dostává mírně vyšší úroveň radiace až na 500km nad Zem...

Člověk má jen 50% šanci na přežití při 10 remech za dva dny:
s923.photobucket.com/.../...

...nechci domýšlet, co by s někým udělalo 500 remů za hodinu... a což teprve 11 666 remů/h :-O

Jsou ale výjimeční lidé, co ale přežili dávky k 500 remům se blížící - šěf experimentu v Černobylu Djatlov dostal 390 remů během několika hodin co byl ve velíně Čenobylu a žil ještě relativně dlouho do roku 1995 - ale to byl "atomový muž", opravdový superman - už předtím způsobil při montáži reaktoru na ponorku havárii, kde dostal cca 200 remů v krátké době - opravdu zocelený Rusák, skutečně vhodná osoba na ten experiment :))) Jeho podřízení tak zocelení nebyli - přes všemožnou lékařskou péči (kompletní výměna krve, injekce zdravé kostní dřeně, atd.) umírá Akimov 15 a Toptunov 17 den po nehodě... na Djatlova neměli.

To byl skutečný atomový muž.

...

Takže inteligentní život bude mít s tímto problémy (Apolla nikdy dál než na nízkou orbitu neletěla).

Velmi dobrý úvod na radiace a vesmíru dokumentoval v 23 dílech (!) Jarrah White:
youtube.com/.../

Doplnění:
youtube.com/.../

...

Pro "crash course" lze užít debunking klasického argumentu propagandistů - Zond 5 obletěl Měsíc s biologickým "nákladem" :)))
youtu.be/Ew2cFC17vAY?t=41s
(ne, nebyl tam biologický náklad, protože tohle Rusové nikdy neuvedli)

Další problém je doba. Pokud něco bude ve vesmíru roky, tak se celková dávka akumuluje. Tedy pokud se třeba 100 000 remů na zabití i těch nejoddolnějších bakterií zdá hodně, tak je to třeba sečíst: za rok jen 4166 remů/h (365 * 24) udělá 100 000 remů za rok dávku.

Kdybychom ale byli v jádru Van Allenových pásů (inklinace 30° - zhruba jako inklinace Měsíce - tam jsou nejsilnější), tak tam máme ne 4166 remů/h - ale 11 666 remů/h.

V Hollycrawským dryjáku sílu slunečního záření prezentovali takto - The Core:
www.youtube.com/.../
...
Bohužel pro nás to není velké přehánění, i seriózní vědci mluví o smrticím záření ze Slunce:
youtu.be/6wxI5pCRvL0?t=0m30s
"...generate massive amounts of magnetic energy. The magnetic waves created permeate thru the Earth and out to the Space. Blanked the planet in invisible forcefield. That is all what stands between us and the lethal radiation of Space."


Pavel Nárožný 2015-12-13 14:15
Pokud se ptáte, jak to dělají se satelity, když už 2,5 rem/h je takový problém, tak:

1) problém s radiací se řeší zodolněnými koponenty, nic moderního tam nesmí - stínění by bylo nemožné (viz. závěry fyziků anebo nové stínění na ISS, jenž zvýšilo radiaci uvnitř 10x proti stavu vně stanici (díky efektu zvanému particle fragmentation: youtu.be/t3rCxw4T26g?t=37s )... gratulujeme!) - proto třeba Hubblův palubní procesor je 10 000x pomalejší než to, co ti tiká v bedně, ale tvůj procesor by ve vesmíru přežil jen sekundy...

2) problém s průletem radiačními "pásy" kterým se nedá vyhnout se řeší tak, že se na tu dobu palubní elektronika vypíná a žádná družice v nich neoperuje - jen pod nimi, mezi nimi a výjimečně nad nimi (geostacionární družice)

3) tvrzení, že kolem pólů žádná radiace není (resp. že je minimální), je zjevně idiotská imbecilita nejsilnějšího kalibru, kterou však někdo občas zkusí - jak si ta radiace silná, viz. polární záře

Další nepříjemná fakta:
- radiace se ve vesmíru šíří izotropně (pro nevzdělané - ze všech stran stejně = na pólech je také)

- žádné rakety nestartovaly tak, aby unikly z gravitace Země při polární trajektorii - problém je v tom, že my užíváme rychlost rotace Země jako významné urychlení ("jen" nějakých 1000 mílí za hodinu kolem rovníku - ale NULA na pólech) a tak potřebujeme tuto rychlost pro to, abychom ji nemuseli vyvinout pomocí paliva = přesto, že některé špionážní satelity mají polární orbity, nikdy žádná raketa neopustila Zemi na polární dráze, protože by musela být skoro 2x větší pro stejný náklad... (urychlit celý ten "krám" o 1000 mílí za hodinu holt stojí "něco" paliva...)

- polární záře není nic jiného, než radioaktivita "olizující" vrchní vrstvy atmosféry Země - na základě její velikosti a aktivity si jeden může udělat představu o tom, jak je silná... tato záře je u pólů viditelná proto, že magnetické siločáry tam jsou tam blíže k povrchu a tedy se radiace protlačí (je izotropní) blíže k Zemi a ne, že by tam byla "minimální":
s923.photobucket.com/.../...
a) inklinace je úhel k rovníku - 0° je nad rovníkem, 90° je nad póly
b) radiace nad rovníkem je 2,8 x 10^5, nad pólem je 7,5 x 10^4
(tedy 11 666 remů/h nad rovníkem, nad pólem je to 3 125 remů/h)

Snad nikomu nepřipadá radiace 3 125 remů/h "minimální." "Obecný limit je 100 mrem za rok..." ( atominfo.cz/.../... ) Tedy limit je 0,0001 remů/rok... Aby byla představa úplná, tak rok má 365 dní x 24h = 8760 hodin. Tedy dávka nad pólem je (3125 x 8760 = 27 375 000 remů/rok nad pólem) jaksi 273 750 000 000x větší, než obecný limit. 273 miliardkrát víc je "tak trošku problém."

Problémy s radiací jasně předvedli Amíci, když testem Starfish Prime (1,4 megatunový jaderný výbuch 400 km vysoko) sejmuli 1/3 všech satelitů která byly v roce 1962 "nahoře", včetně prvního komerčního satelitu Telstar 1... ( en.wikipedia.org/.../... ) Popis následků testu:
"....causing electrical damage in Hawaii, about 1,445 kilometres (898 mi) away from the detonation point, knocking out about 300 streetlights, setting off numerous burglar alarms and damaging a telephone company microwave link. The EMP damage to the microwave link shut down telephone calls from Kauai to the other Hawaiian islands."
"The weaponeers became quite worried when three satellites in low earth orbit were disabled. These man-made radiation belts eventually crippled one-third of all satellites in low earth orbit."

Pointa tedy je, že i zocelené satelity "padají jak hrušky", když radioaktivitě "tak trošku" (co je 1,4Mtuny bomba proti Slunci?) přidáme v místech pod pásy, kde nebyla očekávána a kde se satelity proto provozují - geostacionární satelity jsou za hranicí pásů, např. ;-) (jiné jsou i mezi oběma pásy, kde je relativní (ehm, ehm) klid, co se radioaktivity týče)

Prudký nárust radiace od 10km nad Zemí, 30x vyšší radiace v 11km než na Zemi!
Techniky z atomové elektrárny by neměli pouštět do letadel, mohli by tím vyvolat paniku :) Takže tady jeden technik změřil radiaci v různých vzdálenostech od reaktoru a stejně tak radiaci v různých letových výškách nad Zemí v letadle. Výsledky jsou překvapivé:

Země - 0,10 až 0,12 uSv/h
1 000m - 0,20 uSv/h
6 000m - 0,67 uSv/h
10 000m - 1,8 uSv/h
11 000m - 3 uSv/h

(20m od jádra reaktoru je 0,20 uSv/h, 10m od jádra reaktoru je 1 uSv/h, 6m od jádra reaktoru je 3 uSv/h)

Pavel Nárožný 2015-12-13 14:16
Tedy poměrně rychlý nárust radiace s výškou nám dává tušit, že zcela jistě je vesmír pěkně silně radioaktivní. A to tak, že se do něj nedá bez adekvátního stínění letět, bez ohledu na to, jak moc se nám to někteří snaží nemluvit:
www.youtube.com/.../

Kolik radiace bude asi v 32km, kde se dá dostat amatérskými balóny: www.youtube.com/.../

...

Ale abychom se pobavili nakonec, tak trochu "byť kousavého) humoru:



Na postavení lunárního modulu potřebujete hlavně HODNĚ PAPÍROVÝCH KRABIC:

spaceflight.nasa.gov/.../...

Apollo 17, údajně startující z Měsíce:

hq.nasa.gov/.../...

Kdo panoval s tou kamerou a proč není vidět žádný plamen z trysky, která zvedla LEM z Měsíce?!
Na orbtě Země byl zážeh motoru s stejným palivem vidět dobře: www.youtube.com/.../

Toto má být výstupní tryska použitého raketového motoru, kde teploty výstupních plynů dosahují skoro 2000°C:


hq.nasa.gov/.../...

...ve vakuu, kde se nic samo nechladí a bez kráteru pod modulem v regolitu, ve kterém snadno astroNOTi zanechávají stopy... či bez odfouknutí těch malých kamínků... :)

(teplota musí být stejná, jako z kteréhokoliv jiného motoru pracujícího na Aerozin 50, tedy dle jednoho zdroje 2526°C v spalovací komoře a 1726°C za výstupovou tryskou ( Aerospace Propulsion Systems, str. 163, 164 books.google.cz/.../ ), dle jiného je teplota spalovací komory až 3226°C, tedy odhadem 2204°C za výstupní tryskou ( web.archive.org/.../4854296 ), přičemž již od teplot kolem 1000°C se z kamení tvoří pemza...)

...

Ale zato je třeba si dávat bacha na výfuky u motorek! Výstupní plyny mohou mít skoro 600°C ( www.nobugs.org/.../engine.html ) a s chromovanou ocelí zatočí takhle:



:D
Peter Hansen 2015-12-13 21:41
Americania NIKDY na Mesiaci NEBOLI:

www.nwoo.org/.../#more-33046
Lucif 2015-12-13 20:27
To potvrdzujem. Sam som nameral v lietadle od 2 do 3 uSv/h. Na povrchu od 0,7 uSv/h do 0,16 uSv/h (bezna radiacia nezamoreneho prostredia).
 Lucif 2015-12-13 20:01
V buducnosti radiacia nebude snad az taka neprekonatelna prekazka. Je problemom iba kvoli nasemu obmedzenemu pohladu na vesmir. Uz Tesla vravel (a ma v tomto pokracovatelov, napr. Konstantin Meyl), ze radioaktivitu sposobuju neutrina. Kvoli ich interakcii ktora je cisto oscilacnej (no priemerne neutralnej) povahy, maju devastacny vplyv na menej stabilne atomove jadra. Podla Meyla, by teoreticky bolo mozne odtienit prud neutrin elektromagnetic kou barierou oscilacnej povahy a tym eliminovat alebo aspon znizit radioaktivitu. Rovnako by malo byt mozne prudom neutrin urychlit radioaktivny rozpad a teda vycistit radioaktivne zamorenie behom kratkeho casu.
 Pavel Nárožný 2015-12-14 15:29
To je zajímavý nápad, protože na rozdíl od materiálového stínění by to mohlo být menší a lehčí.

2m vodního sloupce dostanou radiaci na přežitelnou normu (ale žádné vycházky do vesmíru ani na povrch Měsíce či planet bez stínění magnetismem + atmosférou, to nehrozí...), 10m vodního sloupce je jako atmosféra Země + magnetický štít.

Takže létat vesmírem se dá i teď, ale bude to chtít desítky startů, než se na orbitě sestaví loď a napumpuje se do ní dost vody... a i tak se na Měsici nikdo neprojde, protože po miliardách let ozařování je silně radioaktivní... :((((

Cokoliv co by pomohlo by bylo vítáno a až bych většinou řekl, že kdyby to šlo, tak by to už jistě někdo udělal, tak si stále myslím, že by se to mělo zkusit. Bohužel můj náhled na věc asi součané instituce nesdílí... (na druhou stranu také dobře, kdybychom věděli co s radiací, tak by už dávno vypukla WW3 - takhle lidi snad pochopí, že musí zabít vlastizrádné politruky nebo zemřou sami...)

Už proto, že neutrina - resp. jejich silný zdroj - jsou používána na iniciaci atomovek:

Modulated neutron initiator
en.wikipedia.org/.../...
hcc.mnscu.edu/.../...

...

Dříve se o radiaci tak moc nevědělo, a tak někteří navrhovali poměrně kuriozní metody ochrany lidí na Měsíci. Kdysi:

Ernst Julius Öpik - 6 stop lunárního regolitu, Wernher von Braun - 65-100 stop hluboká rokle:
youtu.be/t3rCxw4T26g?t=9m36s

Dnes:

Astrofyzici tvrdí, že k odstínění záření ze Slunce je třeba ekvivalent alespoň 2 m solidního stínění: John H. Mauldin, Prospects for Interstellar Travel, str. 226 "...at least 2 meters of solid shielding all around living organisms."
Eugene N. Parker, Shielding space travelers - 5m vodní štít:
youtube.com/.../
uloz.to/.../...
,,,a to jen pro 2GeV energie částic, když kolem 100GeV je to (bohužel) běžné...

Takže cokoliv lepšího je vítáno :)
Lucif 2015-12-14 20:04
Pozor, pisal som o neutrinach nie o neutronoch. Neutrina to su tie male "paskudy" ktore tak lahko prestupuju hmotou a ktore sa "vedci" pokusaju zachytit v obrovskych nadrziach tazkej vody. Dnes "odchytia" asi tak 1-2 za den :-). Pritom intenzita prudu neutrin sa predpoklada na 66 miliard za sekundu cez plochu 1 cm2 na povrchu Zeme. Ide vsak o to, ze dnesna mainstreamova veda si mysli, ze su to elektricky nenabite castice (preto nazov neutrina), pretoze sa tak javia napriklad v statickom magnetickom poli. Ale oni maju oscilujuci naboj. Pravidelne osciluju medzi kladnym a zapornym nabojom. Je to rovnaky omyl, ako ked povieme ze striedavy prud neexistuje, lebo priemerne napatie bude nulove. A teda prud nemoze tiect. Slaba interakcia, ako mainstreamova fyzika nazyva radioaktivny rozpad hmoty, je sposobena prave rozkmitanim elektricky nabitych castic prelietajucim neutrinom. Je to dokonca formulovane ako jeden z fundamentalnych problemov kvantovej fyziky:
"Why do neutrinos nevertheless participate in
the "weak interaction", although they have no
mass and no charge?" Odpoved - oscilujuci naboj.

Pokial ide o ochranu pred vysokoenergetic kymi casticami zo Slnecneho vetra ci vetrov (prdov) inych hviezd, je naozaj take tazke spravit okolo kozmickej lode magneticke pole o sile 65 mikroTesla (intenzita zemskeho magnetickeho pola na povrchu). Pre ilustraciu, jeden obycajny NdFeB magnet ktory kupime online disponuje magnetickym polom na svojom povrchu o sile 1 T. Pravdepodobne to chce velke pole aspon do 10 nasobku rozmerov chraneneho priestoru, ale myslim ze by to nemalo byt take komplikovane. Naco pasivny stit o sile 2m hmoty, ked sa mozeme pred vysokoenergetic kymi kozmickymi casticami chranit rovnako ako nasa maticka Zem?
 Pavel Nárožný 2015-12-15 03:26
Aha, neutrina ne neutrony...? No, tak hlavně aby se to postavilo v dohledné době... a aby to fungovalo.

...

Ochrana magnetismem před radiací je vyloučená, protože ta funguje jen při možnosti vychylovat částce po statisíce km dráze. A stejně vybíjí přebytečnou energii blesky, to je také na kosmické lodi neakceptovatelné.

Silný štít má zase biologické účinky, resp. následky:

Eugene N. Parker, Shielding space travelers
uloz.to/.../...
"The astronauts would have to endure a magnetic field of 20 teslas, and no one knows what the biological effects would be. The late John Marshall, a University of Chicago experimental physicist, remarked to me many years ago that when he stuck his head in a 0.5-tesla field in the gap of an old particleacceler ator magnet, any motion of his head produced tiny flashes of light in his eyes and an acid taste in his mouth, presumably caused by electrolysis in his saliva. Given that a strong field can affect body chemistry in this way..."
Lucif 2015-12-15 19:53
Ano, samozrejme zalezi na velkosti a intenzite pola. Nato aby nejaka castica netrafila Zem, potrebujes ju vychylovat na dlhej drahe ano suhlas, ale ak je objekt maly, potrebujes aj mensiu ochranu. No su to len uvahy, nepocital som to. Nesuhlasim vsak celkom s Eugenom Parkerom ohladom ucinkov. Neodymiove magnety ktore sa daju kupit online maju intenzitu magnetickeho pola blizko povrchu prevysujucu 1 tesla, a zablesky v ociach nevidim. Ale celu hlavu som tam nestrkal :-).
Ale to je jedno. Mohlo by ist kludne o magmeticke pole nasmerovane prevazne smerom von (napr. v konfiguracii Hallbachoveho pola) ktore by malo smerom dnu minimalnu intenzitu. A kludne by mohlo ist o obrovske permanentne magnety, ktore po vyrobe by uz nevyzadovali ziadny prisun energie. Teplotna odolnost napr. SmCo magnetov ci AlNiCo magnetov je dostatocna nato, aby mohli byt blizko vonkajsieho tepelneho stitu. V Hallbachovej konfiguracii by podla mna intenzita magnetickeho pola bola okolo 2 tesla. Parker tam tiez vobec nespomina magneticke pole koncentrujuce materialy ako ferity ci mu metal, alebo nanoperm, ktore sa daju pouzit aj na "odtienenie" neziaducich magnetickych poli. Jeho vypocet je o doslovnom zastaveni castice s energiou 2 GeV. Nepotrebujeme ju zastavit, staci ju mierne odklonit. Ale samozrejme bez realneho testovania je to len prazdne recnenie. Chcelo by to navrhnut na experiment v tych nasich urychlovacoch, aspon by boli nejako naozaj uzitocne :-)..
Jaromír 2015-12-13 10:58
s kolonizací měsíce, marsu, vesmíru jděte do prdele - dobře vám jebe a pěkně po americku - pak už nezbývá si přát nic jiného, než aby sem někdo z venčí skutečně vlít a dal vám všem pořádně přes držku - uvidíte jak mu bude lidstvo fandit!

kdo má myšlenky na kolonizace, ten se nenaučil ještě ani žít na Zemi a tomu není radno věřit, ten zkolonizuje kdeco a kdekoho
Pavel Nárožný 2015-12-13 14:24
Já bych byl pro to, aby se to zkusilo. Můžeme se třeba podívat na ty zbytky Apollo modulů, co tam hledají teleskopy ze Země marně už roky...

:)))

Ale asi nejlepší důkaz, že Apolla jsou výmysl je fakt, že VLT teleskop má rozlišení takové, že "ve vzdálenosti Měsíce vidí objekt velký jako vzdálenost mezi světly auta" a přesto dodnes nenašli pomocí teleskopů ŽÁDNÉ Apollo artefakty na Měsíci:
youtu.be/ZVN2VCsrcik?t=3m43s

Epic fail a v podstatě game over pro Apollo fanatiky. Ti sivšak raději vybírají zase nevědět, neznat, nepřiznat si... :)

Srovnání fotek z letadla SR-71 a z LRO NASA sondy:

youtu.be/s3tvBRs8_qU?t=24m58s - lroc.sese.asu.edu/.../...

Výsledky z LRO jsou nesrovnatelně horší a zcela zřejmně zfalšované:
LRO 50km www.youtube.com/.../
LRO 25km www.youtube.com/.../ - www.youtube.com/.../

Srovnejte s záběry z GeoEye-1 při rychlosti orbitu 27 036 km/h z výšky 641km proti LRO záběrům bez atmosféry při rychlosti orbitu 5976 km/h (Uhm?! to by jim snad uletělo od Měsíce, pokud tedy tady někdo neudělal chybu?) ve výšce 50km:

GeoEye-1 versus LRO

youtu.be/OKj5fckUX-c?t=6m18s

...z výšky 50km by GeoEye-1 zachytilo detaily 3cm velké, z 21-22km by byly ještě dokonalejší obrázky...


Tedy abych to shrnul - soukromý satelit GeoEye-1 vyfotí nádherně detailně auto z 641km přes atmosféru, ale NASA nevyfotí z 50km bez atmosféry z LEMu nic, co by se dalo vůbec rozpoznat?! (a to letí 4,5x pomaleji)


Piovarči 2017-05-14 22:49
Tu ide o životy nás všetkých preto musia platiť zákony. Ako môžeš žiť len ten svoj vlastný život, keď žiješ zasadený v spoločenstve ľudí.
Ja nežijem sám žijem spolu so svojími priateľmi so svojou rodinou a žijem aj pre nich nie len sám pre seba. Ako horský vodca má človek zodpovednosť keď vedie ľudí čo sa mu zverili do rúk na horskej túre. Musím všetkých doviesť do cieľa výstupu a späť domov. Na takých akciách sa tvoria vzťahy ľudí na spoločnej ceste, spolupatričnosť a entuziasmus tak to voláme - cesta srdca.
Preto človek nemôže byť len egoista preto že má istý podiel zodpovednosti aj voči druhom na spoločnej ceste. Vieš čo je to trampská osada?
Vieš čo je to Kniha lesnej múdrosti?
Poznáš Foglarovky?
Chlapcov od bobrej rieky?
Rychlé šípi?
Vieš čo je to bratstvo a spoločenstvo ktoré sa tvorí v lone prírody vo vysokých horách? Vieš čo tam ľudí tmelí dohromady? Vzájomná pomoc v ťažkých prírodných podmienkách to je spolupatričnosť vzájomná potreba a pomoc jeden druhému na CESTE Životom - divočinou.
Poznáš odkaz zakladateľa skautingu Baden Powella?
Nemá to nič spoločné s dogmamy a viera v niečo čo nás presahuje je tam to spoločné, to čo nachádzame v kráse prírody okolo nás.
Poznaj a chráň. Skaut chráni slabšieho, tak ako to robí skutočný rytier ducha.
Koľko si mal skutočných priateľov?
Máš ich stále?
Pomáhate si vzájomne a nezištne s čistým úmyslom preto že ste na spoločnej ceste životom?
Dobrý kolektív selektuje tých čo klamú podvádzajú. S takými sa na hory nechodí preto že im nemožno dôverovať a nemožno sa na nich spoľahnúť v skutočne ťažkých situáciách.
Aj spolulezca do steny na jednom lane si dobre vyberieš. Nemôžeš ísť tam hore k výšinám s niekym kto na to nemá, na koho sa nemôžeš spolahnúť, ktorému nemôžeš dôverovať.
Mám rád dobrých priateľov.
Tiež medzi nich patríš, aj keď s odlišným názorom na kolektívne zdielanie BRATSTVA, DOBRA a LÁSKY
To utrpenie pre spoločné dobro a vzájomné prežitie radi znesieme. Nie sme predsa zbabelci vyhýbajúci sa zodpovednosti a obtiažam na CESTE.
Aj utrpenie je vecou sebaprekonávani a samozrejme keď má zmysel.
Bez námahy a nutnej dávky utrpenia je každá Veľká Cesta nemožná.
Každé Bratstvo to pozná.
A ja som skaut, horal, pionier priekopník, prvý kolonista idúci k novým horizontom do neznáma...

No ale kvôli tomu nemuseli polovicu diskusie vymazať.
Nepáči sa mi to na tomto fóre stále viac
Asi sa tu na to vykašlem nemá význam sem čokoľvek zavesiť všetko sa maže. škoda času
Ak sa viete takto zbaviť Peťka Kotova tak je to potom len prejav strachu a bezmocnosti.

Americká společnost Blue Origin informovala, že zkoušky motoru BE-4 (analog ruského RD-180) se nezdařily.


"Včera jsme ztratili sadu zkušebního vybavení pro palivový systém na jednom z našich zkušebních motorů BE-4," napsala společnost v mikroblogu na Twitteru a dodala, že během vývoje to není nic neobvyklého. Společnost slíbila, že v nejbližší době obnoví zkoušky.

Jak uvádí list Space News, příčiny havárie a její rozsah Blue Origin neinformuje.

Nové motory BE-4 na zkapalněný zemní plyn a kapalný kyslík mají v budoucnu nahradit ruské RD-180, které jsou instalovány na amerických nosných raketách Atlas. Kongres USA se v roce 2014 rozhodl vzdát ruských motorů a urychlit vývoj amerických protějšků. V polovině loňského roku se uvádělo, že do roku 2022 mají USA v plánu koupit 18 RD-180.
cz.sputniknews.com/.../...
Jaroslav Olšanský
Není to zpráva z dílny Chovancova Ministerstva Pravdy??? Že by zaostalí, negramotní ruští mužici pod tlakem amerických sankcí dokázali sestrojit lepší motor než leader světové ekonomiky a vědeckého pokroku?????

Start amerického nosiče Atlas-5 využívajícího ruské motory RD-180 z Mysu Canaveral
© flickr.com/ Official U.S. Navy Page
ULA plánuje nakoupit v Rusku od 10 do 20 raketových motorů RD-180

Je to hodne zaujímavé s týmito motormi ako to že USA nemá poriadne raketové motory. To skartovali dokumentáciu svojich raketových motorov ktoré vynášali na obežnú dráhu Raketoplány?
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10373-putin-vazna-slova-driv-nez-bude-pozde

Jaderné motory zajistí Rusku vedoucí postavení




„Aby si Rusko udrželo vedoucí postavení v konstrukcích raket, bude se muset vrátit k nadějným vývojovým projektům zahájeným ještě za sovětské éry. Tím nejdůležitějším z nich jsou jaderné motory,“ říká jaderný fyzik, veterán sovětského a ruského raketového výzkumu Igor Nikolajevič Ostrecov.
Proč se Pentagon tak dlouhou dobu nemůže vymanit ze závislosti na ruských raketových motorech a jak velké jsou šance, že za ně americké vojenské velení najde náhradu? Reportér Federální zpravodajské agentury se s tímto dotazem obrátil na známého ruského odborníka v oblasti jaderné fyziky a raketové techniky Igora Ostrecova.

Podle jeho názoru souvisí složitý problém Pentagonu s ruskými motory se skutečností, že USA dlouhodobě nevěnovaly raketovým technologiím dostatečnou pozornost. „Bylo to období,“ vzpomíná Ostrecov, „kdy mezi SSSR a USA probíhal tvrdý boj o vedoucí postavení a kdy všechny důležité technologie byly přísně tajné. I díky režimu utajení, který zabraňoval úniku důležitých informací k potenciálním protivníkům a ke konkurenci, byl SSSR v řadě oblastí jednoznačně na čele.“
Motor RD-180, který je používán v prvním stupni americké rakety Atlas, to je jasný příklad vítězství sovětské vědy a politiky,“ domnívá se Ostrecov. V současné době průmysl USA nevyrábí nic srovnatelného.
Nicméně,“ vzpomíná dál, „když za vlády Michaila Gorbačova byla konfrontace mezi našimi zeměmi ukončena, dostali Američané možnost nakupovat u nás veškeré technologie a okamžitě toho využili k tomu, aby skoupili všechny naše úspěšné vývojové novinky, včetně výsledků vývoje v oblasti konstrukce raket a raketových motorů.“
Dnes je RD-180 jedním z hlavních motorů, které se v USA používají,“ říká Ostrecov. „Přesto je pravděpodobné, že Pentagon zrealizuje svoje plány, jak do roku 2019 tyto motory nahradit. Prostředky, které mu byly přiděleny, jsou pro dosažení tohoto cíle dostačující.“
Aby si Rusko udrželo vedoucí postavení v konstrukcích raket, bude se muset vrátit k nadějným vývojovým projektům zahájeným ještě za sovětské éry. Tím nejdůležitějším z nich jsou jaderné motory,“ tvrdí odborník. Hlavním problémem, před kterým nyní lidstvo stojí, totiž podle Ostrecova není nedostatek energie, ale její kvalita.
Zásoby ropy a dalších fosilních paliv, ze kterých ekonomiky jednotlivých zemí čerpají potřebnou energii, jsou stále ještě velké, ale vývoj technologií vyžaduje i novou úroveň energetiky, vyžaduje mimo jiné její schopnost přeměnit větší množství energie v kratším čase.
Motory, které zajistí přežití lidstva v příštím historickém období, máme pouze my, protože americké pokusy vedoucí tímto směrem se ukázaly jako velmi nešťastné,“ říká Ostrecov. „Jejich jaderná termoemisní zařízení (reaktory), například ta, které byla vytvořena podle projektu Pluto, nesplnila očekávání, a Američané od jejich dalšího vývoje upustili, když upřednostnili levnější a efektivnější motory na tekuté palivo.“ (Pluto - jednalo se o projekt z 2. poloviny 50. let, jehož cílem bylo sestrojení dálkového bombardéru na jaderný pohon. Projekt nepřekročil stadium pokusů a byl ukončen v r. 1961. – pozn. překl.)
Ale náš jaderný motor 11B91, známý také jako Irgit nebo IR-100, prokázal během testů dobré výsledky. Možnost výprav do dalekého vesmíru s pomocí jaderných technologií pro nás byla obrovským impulsem,“ pokračuje Ostrecov. (Irgit – projekt raketového jaderného motoru, na kterém se v SSSR pracovalo od druhé poloviny 40. až do konce 70. let – pozn. překl. O tomto projektu vznikl také velmi zajímavý krátký filmový dokument, v ruštině k vidění zde – pozn. edit.)
Bohužel, výzkumy tenkrát předběhly svou dobu a náklady na ně byly zastaveny s cílem ušetřit veřejné prostředky. Dnes je ovšem naprosto nezbytné výzkumy v tomto směru obnovit. A pracovat by se na nich mělo s co největším úsilím už dnes,“ podotýká veterán ruského raketového výzkumu.
V oblasti těchto výzkumů a technologií není možné se řídit zákony trhu,“ prohlašuje Ostrecov kategoricky. „Trh se řídí logikou zisku, říká ti, abys peníze investoval jen tam, odkud ti plyne ještě dnes zisk – a tím ti brání, aby ses podíval na zítřek, na další krok či několik kroků vpřed.“
Před několika dny byla na oficiálních stránkách Pentagonu zveřejněna informace, že vývojem nových amerických raketových pohonných systémů byly pověřeny firmy Aerojet Rocketdyne a United Launch Services. Smlouvy jsou uzavřeny na téměř 162 milionů a mohou být navýšeny až na 670 milionů dolarů.
Vasilij Ansimov
Zdroj: riafan.ru


Naozaj je to tu poburujúce
to mazanie príspevkou.
Bola tú správa zo Sýrskeho bojiska s mapkami a fotkami komplet zmizli komu to asi vadí.
To je tak špatné že to tu dávam?
Aj moje vyjadrenie k tomu Izraelskému politikovi zmizlo a vyjadroval som sa korektne a zmizli aj všetky súhlasné reakcie.
Tak toto fórum je horšie ako besné SME. Tam ma mazali za korektné príspevky celkom bežne a tu sa to stáva tiež realitov
A takto zrušiť mi prístup nič? Zablokovať IP atď.
Fakt ste tu dementi všetci koľko vás je.
Sa nebudem čudovať keď tu ľudia postupne prestanú prispievať a Peťko Kotov dosiahne svoje.
Príspevky s brutálnymi nadávkami to tu všetko je a ostáva to je v poriadku.

[img]https://southfront.org/wp-content/uploads/2017/05/1243.jpg[/img]
Pro-vládne sily pod vedením sily tureckých sýrskych armád (SAA) znovuzískali dediny Drobyah al-Kabira a Jirah Kabir južne od vojenského letiska Jirah vo východnej krajine Aleppo. Tieto dediny boli kontrolované ISIS.
[img]https://southfront.org/wp-content/uploads/2017/05/1229.jpg[/img]
Americká armáda nasadzuje do Sýrie novú delostreleckú jednotku námorného zboru, podľa hovorcu Marine Corps Times hovorcu amerického ústredného velenia armádneho majstra Josh T. Jacques.

Jednotka prichádza do vojnovej krajiny, aby podporila Sýrske demokratické sily (SDF) podporované USA v prebiehajúcej operácii proti ISIS na vidieku mesta Raqqah

Američania zvyšujú svoju účasť v bojoch o Raqqu a budú chcieť v konečnom dôsledku rozdeliť Sýriu ako kórejský poloostrov.

Delostrelcov by mali nasadiť aj Rusy v operácii smerom na Raqqu
A kľudne to opäť zmažte
[img][URL=http://smayliki.ru/smilie-449600775.html][IMG]http://s4.rimg.info/14e7e1fefe769c99304edf7ee22c0e25.gif[/IMG][/URL][/img]


[b]„A až skočíme tím zmijím ocasem, tak se dostaneme k hlavě té zmije, která se nachází v Teheránu, a i s tou si poradíme,“ řekl.[/b]

Pán minister zabudol že hlava skutočnej zmije je skrytá v Izraeli. Nabádať k vraždeniu nevyhovujúceho politika sa rovná k nabádaniu k zločinu. Ale pre tohoto politika zrejme vraždenie nie je zločinom. Vraždenie im je celkom vlastné je to pre nich jednoducho len práca, trochu krvavá ale zrejme košér.
Keby som tu nabádal k zavraždeniu nejakého politika na západe do rána by som asi sedel v base ako nebezpečný extrémista.
Ale oni sa kľudne môžu verejne vyhrážať vraždením hocikomu - NEĽUDIA sú to.
Vraždenie na Blízkom východe rozpútali napokon Izraelci teroristickými útokmi na vojakov Anglickej správy a potom sa vrece roztrhlo až po dnešné vojny a masakre vo všetkých okolitých štátoch.


Smeruje k tomu všetko. Pri Raqqe už nasadili USA delostrelectvo
https://southfront.org/us-military-deploys-new-marine-artillery-unit-ahead-of-offensive-on-isis-held-raqqah/
Inak tu má Sýrska armáda pruser. "Umiernený" urobili veľké územní zisky pozdĺž hraníc. Budú mať silu ich odtiľ vytlačiť a dosiahnúť vôbec ten hraničný priechod Al Tanaf?
[img]https://southfront.org/wp-content/uploads/2017/05/17may_17_20_syria_war_map-1024x952.jpg[/img]
Na mapke vidieť koľko im chýba k tomu prechodu. Američania sa tam snažia posilniť opozíciu. Dúfam že to tam Sýrska armáda zvládne, lebo zatiaľ sú jej postupy dosť pomalé
Približne 150 vojakov amerických a britských špeciálnych operácií vstúpilo do južnej Sýrie s cieľom podporiť "pokrok rebelov" proti ISIS v tejto oblasti, čo prispieva k myšlienke, ktorú sa Washington a jeho spojenci pokúsia uskutočniť. Pokrok chcú využiť k svojim strategickým geopolitickým cieľom v Sýrii. Skrátka snažia sa pôsobiť kdekoľvek v Sýrii to ide. Sýrska armáda teraz musí tieto snahy zmariť. Samozrejme nebude to ľahké
https://southfront.org/us-led-forces-syrian-government-and-iraqi-popular-mobilization-units-increase-operations-near-syrian-iraqi-border-why/


[img]https://southfront.org/wp-content/uploads/2017/05/1243.jpg[/img]
Tí Američania sa ich snažia prechcať všemožnou podporou umiernených a Kurdov a zatiaľ im to žiaľ vychádza. A preto to vrieskanie toho Izraelského politika o potrebe zavraždiť Assada, preto tie dezinformácie o likvidovaní a pálení opozície. Budú neustále prilievať olej a jed do konfliktu. Tá HLAVA plná jedu sa nevzdá 







Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára